🐏 جشنواره عید سعید قربان « 50% تخفیف » روی همۀ محصولات اعمال شده (مهلت خیلی محدود)
آپدیت خودکار ⚡ نصب روی نامحدود سایت
افزونه‌های زیبا سازی وردپرس

آشنایی با افزونه‌های زیبا سازی وردپرس

از افزونه‌های زیبا سازی وردپرس اطلاع دارید؟ این نوع از افزونه‌های وردپرس دقیقاً چه هستند و چگونه وب سایت ما را زیبا می‌کنند؟ در این مقاله به صورت جامع و علمی، پاسخ این سؤالات را می‌دهیم. پس تا انتها با وب سایت تم فور همراه باشید.

افزونه‌های زیبا سازی وردپرس به افزونه‌هایی گفته می‌شوند که می‌توان سایت را از نظر گرافیکی بهبود داد. تا قبل از فراگیر شدن سیستم‌های مدیر محتوا، خصوصاً وردپرس، بسیاری از وب‌سایت‌ها با کدنویسی پیاده سازی می‌شدند. برای یک کار کوچک مانند استایل دهی به یک باکس یا متن، نیاز به نوشتن کدهای CSS و HTML بود.

پس از معرفی وردپرس و بعدها ارائه پلاگین‌های صفحه ساز، استفاده از کدنویسی در سایت‌های وردپرسی به شدت کاهش یافت. به طوری که امروزه می‌توانید بدون کدنویسی هم یک وب سایت پویا و حرفه‌ای داشته باشید. در ادامه به نقش و تاثیر گذاری آن‌ها می‌پردازیم.

نقش و تاثیر گذاری افزونه‌های زیبا سازی وردپرس

افزونه‌های زیبا سازی سایت وردپرس که گفتیم افزونه‌های صفحه ساز وردپرس هستند، نقش مهمی در زیبا سازی محتوا و صفحات سایت دارند. مثلاً اگر بخواهید به باکسی که در صفحه وجود دارد، سایه بدهید یا یک رنگ پس زمینه برای آن انتخاب کنید، توسط  یک افزونه صفحه ساز وردپرس امکان پذیر است.

آشنایی با افزونه‌های زیبا سازی وردپرس 1

شما با این صفحه سازها می‌توانید هر المانی که مدنظرتان است به صفحه اضافه کنید. در کنار این موضوع، از نظر گرافیکی و استایل، ایده‌های خود را روی صفحه‌ها پیاده سازی کنید و در نتیجه یک سایت وردپرسی جذاب و زیبا را برای مخاطبان‌تان بسازید.

مهم‌ترین موضوعی که باعث می‌شود ما از صفحه ساز وردپرس استفاده کنیم، عدم نیاز به دانش کدنویسی است. بله حتی اگر دانش کدنویسی هم نداشته باشید، با این صفحه سازها امکان خلق صفحاتی وجود دارد که با کدنویسی، زمان زیادی نیاز است. در حالی که می‌توانیم در چند دقیقه، صفحه‌ای فوق العاده زیبایی با این افزونه‌ها بسازیم.

در ادامه، بهترین افزونه‌های زیبا سازی وردپرس یا افزونه‌های صفحه ساز را معرفی می‌کنیم.

تفاوت زیباسازی با کدنویسی و بدون کدنویسی

به مثال زیر توجه کنید، اگر بخواهیم با کدنویسی یک باکس با پس زمینه گرادینت بسازیم، می‌بینید که چه میزان کدنویسی نیاز است. فقط این نیست، کد باید به گونه‌ای نوشته شود که در همۀ مرورگرها، باکس به درستی نمایش داده شود.

آشنایی با افزونه‌های زیبا سازی وردپرس 3

اما همین باکس گرادینت را می‌توانیم با صفحه سازی مانند المنتور بسازیم، بدون آنکه نیاز به نوشتن یک خط کدنویسی باشد. با دقت به تصویر زیر توجه کنید، متوجۀ سادگی و تفاوت این کار خواهید شد.

آشنایی با افزونه‌های زیبا سازی وردپرس 5

در تصویر بالا که مربوط به ویرایشگر المنتور است، می‌ببینید که ما توانستیم همین باکسی که ابتدا با کدنویسی نوشته بودیم، توسط المنتور تنها با اعمال چند گزینۀ ساده ایجاد کنیم.

افزونه المنتور – محبوب‌ترین افزونه زیبا سازی سایت وردپرسی

افزونه المنتور در حال حاضر یکی از محبوب‌ترین افزونه‌های زیبا سازی وردپرس یا صفحه ساز وردپرس به شمار می‌رود. المنتور نسبت به سایر صفحه سازها، دو ویژگی مهم دارد. اولین ویژگی آن، سریع و بهینه بودنش و دومین ویژگی‌اش، داشتن صدها افزودنی (الحاقیه) است.

آشنایی با افزونه‌های زیبا سازی وردپرس 7

اگر افزونه المنتور را افزونه اصلی و مادر بدانیم، با نصب این افزودنی‌ها می‌توانید امکانات و ویژگی‌های بیشتری به افزونه مادر برای زیبا سازی سایت وردپرسی خود اضافه کنید. البته المنتور مزایای بیشتری دارد که پیشنهاد می‌کنیم مقالۀ المنتور چیست را مطالعه کنید.

ویژوال کامپوزر – قدیمی‌ترین افزونه زیبا سازی سایت وردپرس

افزونه ویژوال کامپوزر از افزونه‌های زیبا سازی وردپرس به شمار می‌رود و امکانات یا ویژگی‌های منحصربفرد خودش را دارد. ویژوال کامپوزر برخلاف المنتور، دارای ۲ ویرایشگر است! مثلاً می‌توانید در هنگام ویرایش صفحه در همان پیشخوان وردپرس، به طراحی صفحه بپردازید.

آشنایی با افزونه‌های زیبا سازی وردپرس 9

ویرایشگر دوم ویژوال کامپوزر (افزونه WP Bakery کنونی) مانند المنتور است و در محیط سایت می‌توان به صورت زنده و آنی، صفحه را ایجاد کرد یا به زیبا سازی صفحه پرداخت.

آشنایی با افزونه‌های زیبا سازی وردپرس 11

افزونه بیور بیلدر Beaver Builder

افزونه Beaver Builder بعنوان سومین افزونه از مجموعه افزونه‌های زیبا سازی وردپرس محسوب می‌شود. امکانات و ویژگی‌های این صفحه ساز، شبیه صفحه ساز المنتور است. بیور بیلدر دارای الگوها و افزودنی‌های متنوعی است.

براساس آمار مخزن وردپرس، بیشتر از ۱۰۰ هزار وب سایت با صفحه ساز بیور بیلدر ساخته شده‌اند.

صفحه ساز پیشرفته Oxygen

افزونه Oxygen یکی دیگر از افزونه‌های مناسب برای زیبا سازی سایت و طراحی سایت‌های وردپرسی است. این افزونه یک ویرایشگر بصری با کنترل واکنشگرایی، طرح بندی انعطاف پذیر و انیمیشن‌های جذاب و مدرن است.

آشنایی با افزونه‌های زیبا سازی وردپرس 13

همچنین این افزونه توانایی مخفی کردن قسمتی از محتوا با براساس شرط‌های داینامیک را دارد. تعداد ۲۵ انیمیشن تعاملی برای زیبا سازی سایت وردپرس در این افزونۀ وردپرس تعبیه شده است.

آشنایی با افزونه‌های زیبا سازی وردپرس 15

افزونه صفحه ساز Spectra

صفحه ساز Spectra در سال ۲۰۲۳ توسط تیم توسعه دهندگان قالب آسترا معرفی شده است. تیم توسعه دهندگان این قالب، نویسنده افزونه Spectra هستند و صفحه ساز اختصاصی این تیم به شمار می‌رود.

آشنایی با افزونه‌های زیبا سازی وردپرس 17

این افزونه هم می‌تواند در طراحی صفحه‌های پیشرفته و قدرتمند  به مدیر سایت کمک کند. تیم توسعه دهندگان آسترا، افزونه‌های فوق العاده‌ای برای وردپرس طراحی کردند که Spectra جدیدترین پروژۀ آن‌هاست.

آشنایی با افزونه‌های زیبا سازی وردپرس 19

کدام صفحه ساز را برای زیبا سازی سایت خود انتخاب کنیم؟

در این مقاله تنها به چند صفحه ساز ترند وردپرس اشاره کردیم. صفحه سازهای زیادی در این سال‌های اخیر برای وردپرس ارائه شده‌اند. صفحه سازهایی مانند: 

  1. Divi
  2. Ultimate Blocks
  3. SiteOrigin Page Builder
  4. Themify Builder
  5. Live Composer
  6. Fusion Page Builder
  7. Colibri Page Builder
  8. Thrive Architect

از دیگر افزونه‌های زیبا سازی وردپرس به شمار می‌روند. شما می‌توانید همه این صفحه سازها را در یک وردپرس آزمایشی نصب کنید.

سپس با محیط آن‌ها آشنا شوید تا بتوانید به درک بهتری از نحوۀ عملکرد این نوع از افزونه‌ها برسید. اما در حال حاضر پلاگین‌هایی که در این لیست به آن‌ها اشاره کردیم، محبوب‌ترین‌ها هستند.

جمع بندی و کلام آخر

در ایران، صفحه ساز المنتور و ویژوال کامپوزر محبوب و فراگیر هستند. هم‌اکنون وب‌سایت‌های مختلفی در کشور با این دو صفحه ساز طراحی شده‌اند. این دو افزونه می‌توانند به خوبی در زیبا سازی سایت و ایجاد هر نوع صفحه‌ای به شما بعنوان طراح یا مدیر وب سایت کمک شایانی کنند.

آیا در مورد این افزونه‌های زیبا سازی وردپرس تجربه‌ای دارید؟ فکر می‌کنید کدام افزونه‌های صفحه ساز وردپرس از سایر افزونه‌ها، بهتر هستند؟ خوشحال می‌شویم دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید.

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید

میانگین رتبه ۵ / ۵. تعداد رای: ۵

تصویر تیم تولید محتوای تم فور

تیم تولید محتوای تم فور

هدف ما در تم فور، ارائۀ متفاوت‌ترین آموزش‌ها و خدمات برای جامعۀ وردپرسی ایران است. بدانید که تم فور تحولی نوین در وردپرس فارسی است.

تصویر مجموعۀ تم فور

مجموعۀ تم فور

هدف ما در تم فور، ارائۀ متفاوت‌ترین آموزش‌ها و خدمات برای جامعۀ وردپرسی ایران است. بدانید که تم فور تحولی نوین در وردپرس فارسی است.

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

ارسال یک دیدگاه

برای ارسال دیدگاه، نیاز است که وارد حساب کاربری خود شوید

جدیدترین مطالب

اسکرول به بالا