🐏 جشنواره عید سعید قربان « 50% تخفیف » روی همۀ محصولات اعمال شده (مهلت خیلی محدود)
آپدیت خودکار ⚡ نصب روی نامحدود سایت
10 راهکار موثر برای افزایش سرعت ووکامرس

۱۰ راهکار موثر برای افزایش سرعت ووکامرس

راهکار افزایش سرعت ووکامرس یکی از سؤالات مهم وبمستران و مدیران سایت‌های فروشگاهی است. بدون شک اگر سایت فروشگاهی‌تان از سرعت لود خوبی برخوردار باشد، نه‌تنها موجب بهبود رتبۀ فروشگاه در موتورهای جستجو می‌شود، بلکه برای بازدیدکنندگان هم لذت بخش خواهد بود.

در این مقاله می‌خواهیم به روش‌های کلیدی افزایش سرعت ووکامرس بپردازیم، با تم فور همراه باشید.

می‌دانیم که افزونه ووکامرس خودش یک افزونه جانبی برای وردپرس محسوب می‌شود. در واقع ما با نصب و استفاده از ووکامرس، می‌توانیم در محیط وردپرس، یک وب سایت فروشگاهی تمام عیار داشته باشیم. به دلیل ویژگی‌ها و امکانات زیاد آن، ممکن است برخی از این امکانات برای ما اضافی باشد.

اگر هنوز به امکانات ووکامرس پی‌نبرده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم مقالۀ آموزش ووکامرس را بررسی کنید.

بهتر است امکانات اضافی ووکامرس را غیرفعال کنیم تا به بهبود سرعت سایت فروشگاهی خود کمک کنیم. اما چه اقداماتی را باید انجام دهیم که موجب افزایش سرعت ووکامرس شود؟ در ادامه، با این اقدامات کلیدی برای این کار آشنا خواهید شد.

غیرفعال‌سازی قابلیت مارکت پلیس یا بازار ووکامرس

اگر به منوی ووکامرس دقت کنید، یک زیر منو به نام بازار وجود دارد. در این منو، محصولات سایت ووکامرس قرار گرفته‌اند که می‌توانید مستقیماً آن‌ها را خریداری و نصب کنید. اما این موضوع برای کاربران ایرانی با این وضعیت زیرساخت‌های اینترنت کشور، چندان جالب نیست. هرچه تعداد اتصال به سرورهای خارج کشور را کم کنیم، به بهبود سرعت سایت کمک می‌شود.

10 راهکار موثر برای افزایش سرعت ووکامرس 1

برای غیرفعال‌سازی این قابلیت، به منوی پیکربندی > تب پیشرفته > گزینۀ امکانات بروید. در این صفحه، تیک گزینۀ بازار را بردارید تا این ویژگی در محیط پیشخوان وردپرس غیرفعال شود. به مانند تصویر راهنما عمل کنید.

غیرفعال‌سازی ویرایشگر بلاک یا گوتنبرگ

ویرایشگر بلاک دقیقاً مانند یک صفحه ساز عمل می‌کند، اما اگر از صفحه ساز دیگری برای سایت و فروشگاه خود استفاده می‌کنید، دلیلی ندارد گوتنبرگ و فایل‌های آن لود شود. بهتر است آن را به طور کامل غیرفعال کنید.

10 راهکار موثر برای افزایش سرعت ووکامرس 3

توسط افزونه Disable Gutenberg که در مخزن وردپرس به صورت رایگان ارائه می‌شود، می‌توانید گوتنبرگ را غیرفعال و به همان محیط ویرایشگر کلاسیک و محبوب وردپرس برگردید.

کاهش تعداد نظرات برای نمایش در صفحه

وردپرس به صورت پیش‌فرض، محدودیتی برای نمایش نظرات در صفحات مختلف مانند صفحه محصول ووکامرس ندارد. البته خوشبختانه آپشنی برای محدود کردن آن قرار داده شده است. هیچگاه نظرات را بدون صفحه بندی در صفحه نمایش ندهید.

10 راهکار موثر برای افزایش سرعت ووکامرس 5

اگر همۀ نظرات یک محصول همان لحظۀ ورود کاربر نمایش داده شود، موجب کند شدن سرعت لود صفحه خواهد شد و همچنین DOM صفحه نیز بالا می‌رود. در منوی تنظیمات پیشخوان وردپرس، به زیرمنوی گفتگو بروید و گزینۀ صفحه بندی را فعال کنید. توصیه می‌کنیم تعداد دیدگاه برای نمایش در هر صفحه را روی عدد ۱۵ یا ۱۰ تنظیم کنید.

از PHP 8.1 یا بالاتر استفاده کنید

به‌روز نگه داشتن نسخه PHP یکی از نکات مهم در افزایش سرعت ووکامرس است. سعی کنید از PHP 8.1 و بالاتر استفاده کنید تا شاهده بهترین عملکرد در سایت فروشگاهی خود باشید. البته یادتان نرود، خودسر و بدون بررسی این کار را انجام ندهید! ابتدا اطمینان حاصل کنید که افزونه‌ها و قالب سایت‌تان با نسخه جدید PHP سازگار است یا خیر.

10 راهکار موثر برای افزایش سرعت ووکامرس 7

در حال حاضر وردپرس و افزونه‌های وردپرس با PHP 8.1 سازگار هستند و این نسخه نسبت به PHP 7.4 از سرعت بالاتری برخوردار است. این اقدام می‌تواند تاثیر بسزایی در افزایش سرعت ووکامرس به همراه داشته باشد.

10 راهکار موثر برای افزایش سرعت ووکامرس 9

کاهش تعداد فونت‌های مورد استفاده

یکی از اشتباهات رایج، استفادۀ زیاد از فونت در صفحات وب سایت است. هرچه تعداد فونت‌هایی که در یک صفحه استفاده می‌کنید زیاد باشد، به همان میزان، موجب کاهش سرعت لود صفحه خواهد شد.

پیشنهاد می‌کنیم همیشه از ۱ فونت (حداکثر با ۲ وزن) برای محتوای وب سایت استفاده کنید. فونت‌های وب دارای فرمت‌های مختلف هستند که فرمت woff2 جدیدترین و سبک‌ترین فرمت فونت برای سایت‌ها به شمار می‌رود. از لود سایر فرمت‌ها خودداری کنید، چراکه ۹۹% مرورگرها از فرمت woff2 پشتیبانی می‌کنند.

بهینه سازی کتابخانۀ فونت آیکون‌ها

یکی دیگر از روش‌های افزایش سرعت ووکامرس، بهینه سازی کتابخانۀ فونت آیکون‌ها است. از لود آیکون‌هایی در صفحه استفاده نکردید، جلوگیری کنید. این کار باعث بهبود چشمگیر لود صفحه می‌شود.

10 راهکار موثر برای افزایش سرعت ووکامرس 11

همچنین اگر از افزونه المنتور پرو استفاده می‌کنید، می‌توانید گزینۀ لود آیکون‌های فونت به صورت درون خطی را فعال نمایید تا المنتور به صورت خودکار، تنها آیکون‌هایی که در صفحه استفاده شده را لود کند.

حذف ویجت‌های اضافی صفحه ساز المنتور

المنتور از نگارش ۳.۱۸ یک آپشن فوق العاده برای بهبود سرعت سایت و در نتیجۀ نمره LCP اضافه کرده‌است. توسط این امکان می‌توانید ویجت‌هایی که از آن‌ها استفاده نکردید را غیرفعال کنید.

10 راهکار موثر برای افزایش سرعت ووکامرس 13

این کار سبب می‌شود، فایل‌های CSS/JS این ویجت‌های استفاده نشده در صفحه و ویرایشگر المنتور لود نشوند. به منوی المنتور و زیرمنوی مدیریت المنت (Element Manager) بروید و روی دکمۀ Scan کلیک کنید.

کمی منتظر بمانید تا المنتور، ویجت‌هایی که در فروشگاه استفاده نکردید، را شناسایی کند و سپس روی گزینۀ Deactivate Unused Elements (غیرفعال کردن المان‌های استفاده نشده) کلیک نمایید.

افزونه افزایش سرعت ووکامرس

همچنین افزونه Abzarshop یکی از افزونه‌های کاربردی برای بهبود و ارتقای سایت‌های فروشگاهی ووکامرس است. این افزونه دارای قابلیت‌های متنوعی است و موجب افزایش سرعت ووکامرس و وردپرس می‌شود.

10 راهکار موثر برای افزایش سرعت ووکامرس 15

از طریق تنظیمات ابزار شاپ به منوی ابزار بهینه سازی بروید و آپشن‌های بهینه سازی را فعال نمایید. این آپشن‌های افزونه ابزار شاپ کمک می‌کند که وب سایت شما از نظر عملکرد بهینه و بهبود پیدا کند.

10 راهکار موثر برای افزایش سرعت ووکامرس 17

از یک قالب سبک و بهینه استفاده کنید

بهینه بودن قالب فروشگاه یکی از فاکتورهای اساسی برای افزایش سرعت ووکامرس است. اگر قالب فروشگاه سبک و بهینه نباشد، نمی‌توانید به عملکرد مورد انتظارتان دست پیدا کنید. قالب‌هایی مانند قالب Hello Elementor یا قالب Astra نسبت به سایر قالب‌های وردپرس بهینه و سبک‌تر هستند.

10 راهکار موثر برای افزایش سرعت ووکامرس 19

پلاگین کش را فراموش نکنید

افزونه‌های کش برای کاهش استفاده از منابع هاست موثر و تاثیرگذار هستند. استفاده از یک افزونه کش ساده برای افزایش کارایی سایت، مهم است. افزونه WP Rocket و افزونه Litespeed Cache در حال حاضر از پرکاربردترین افزونه‌های کش در میان وبمستران و وردپرس کارها محسوب می‌شود.

هاست ضعیف و بی کیفیت

اگر تمامی موارد این مقاله را انجام دادید اما سرعت فروشگاه ووکامرسی شما بهبود پیدا نکرد، بهتر است به فکر ارتقای هاست یا تغییر هاست خود باشید. هاست‌های بی کیفیت با منابع پایین یک سم برای سایت‌های وردپرسی هستند.

به دنبال هاست‌هایی باشید که برای ووکامرس و وردپرس بهینه شده‌اند. ممکنه قیمت این نوع هاست‌ها کمی بالاتر از هاست‌های دیگر باشد، اما در مقابل، رشد کسب و کار به استفاده از یک هاست یا سرور خوب بستگی دارد.

روش‌ها و مواردی که در این مقاله به آن‌ها پرداخته شد، همگی تجربی هستند و با انجام آن‌ها، نتیجه خواهید گرفت. آیا راهکارهای بهتری برای افزایش سرعت ووکامرس سراغ دارید؟ از قسمت دیدگاه‌ها، می‌توانید پیشنهادات و سؤالات خود را بپرسید.

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید

میانگین رتبه ۵ / ۵. تعداد رای: ۶

تصویر تیم تولید محتوای تم فور

تیم تولید محتوای تم فور

هدف ما در تم فور، ارائۀ متفاوت‌ترین آموزش‌ها و خدمات برای جامعۀ وردپرسی ایران است. بدانید که تم فور تحولی نوین در وردپرس فارسی است.

تصویر مجموعۀ تم فور

مجموعۀ تم فور

هدف ما در تم فور، ارائۀ متفاوت‌ترین آموزش‌ها و خدمات برای جامعۀ وردپرسی ایران است. بدانید که تم فور تحولی نوین در وردپرس فارسی است.

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

ارسال یک دیدگاه

برای ارسال دیدگاه، نیاز است که وارد حساب کاربری خود شوید

جدیدترین مطالب

اسکرول به بالا