🐏 جشنواره عید سعید قربان « 50% تخفیف » روی همۀ محصولات اعمال شده (مهلت خیلی محدود)
آپدیت خودکار ⚡ نصب روی نامحدود سایت
المنتور چیست و چه ویژگی‌های کلیدی دارد؟

المنتور چیست و چه ویژگی‌های کلیدی دارد؟

می‌خواهید بدانید المنتور چیست؟ جای خوبی آمدید، چراکه در تم فور به صورت علمی و اصولی به شما خواهیم گفت که المنتور چیست و چگونه کار می‌کند. در کنار آشناسازی با ویژگی‌ها و قابلیت‌ها، سری به تاریخچۀ این صفحه ساز وردپرس خواهیم زد. با تم فور همراه باشید.

اول مطلع باشید که المنتور یک افزونه رایگان وردپرس است و می‌توانید آن را روی سایت وردپرسی خود نصب و فعال کنید. افزونه elementor یک صفحه ساز برای وردپرس محسوب می‌شود. صفحه ساز المنتور همانند سایر صفحه سازهای وردپرس، کمک می‌کند که صفحات سایت خود را بدون کدنویسی یا با کمترین دانش کدنویسی طراحی و پیاده سازی کنید.

المنتور چیست و چه ویژگی‌های کلیدی دارد؟ 1

تصور کنید می‌توانید اسلایدرهای فوق پیشرفته، دکمه‌های ۳ بعدی، منطق‌های شرطی برای نمایش یک بخش یا قسمتی از سایت را ایجاد کنید بدون آنکه نیازی به کدنویسی باشد.

بله دقیقاً کار یک صفحه ساز خوب همین است! شما را از کدنویسی نجات می‌دهد. در ادامۀ المنتور چیست، کمی به تاریخچۀ آن هم می‌پردازیم.

المنتور چیست و از کجا شروع شد؟

اولین نسخۀ صفحۀ ساز المنتور از سال ۲۰۱۶ توسط یک تیم برنامه نویسی در اورشلیم در مخزن وردپرس قرار گرفت. قبل از این تاریخ، صفحه سازهای دیگری هم برای وردپرس وجود داشتند که قدیمی‌ترین آن‌ها صفحه ساز ویژوال کامپوزر است. افزونه ویژوال کامپوزر در سال ۲۰۱۱ متولد شد و از اولین افزونه‌های صفحه ساز برای وردپرس به شمار می‌رود.

اما المنتور چطور از رقبای خود مانند صفحه ساز کامپوزر پیشی گرفت؟ المنتور در همان نسخۀ اولیه، امکان ویرایش صفحه به صورت زنده و آنی را داشت. امکانی که سایر رقبا از آن بی‌بهره بودند یا به خوبی پلاگین المنتور نبودند.

المنتور چیست و چه ویژگی‌های کلیدی دارد؟ 3

طراح سایت وردپرس با المنتور می‌تواند تغییراتی که در صفحه می‌دهد، همان لحظه مشاهده کند بدون اینکه صفحه را ذخیره کند. این ویژگی ممتاز و جذاب المنتور برای جامعۀ وردپرس در آن زمان، انقلابی بود.

پس تا اینجای المنتور چیست، متوجه شدیم که المنتور یک افزونه صفحه ساز وردپرس است و از سال ۲۰۱۶ با امکان ویرایش و طراحی زندۀ صفحه، وردپرس کاران را شیفتۀ خودش کرد.

ویژگی‌های المنتور چیست؟ دلایل محبوبیت این صفحه ساز

صفحه ساز المنتور یک افزونۀ اوپن سورس (یعنی متن باز و قابل توسعه توسط برنامه نویسان دیگر) است. اما این یک ویژگی منحصربفرد آن نیست! زیرا بیشتر افزونه‌های وردپرس متن باز هستند. این پلاگین به دلایل دیگری معروف شده که به آن‌ها می‌پردازیم.

المنتور چیست و چه ویژگی‌های کلیدی دارد؟ 5

دارای صدها افزودنی برای افزایش امکانات

پلاگین المنتور دارای تعداد زیادی افزودنی (Addon) است. اگر نمی‌دانید اددان یا افزودنی چیست، به طور خلاصه افزودنی‌ها هم پلاگین وردپرس هستند و باید کنار افزونه اصلی نصب شوند. وظیفۀ اددان‌ها، افزایش ویژگی و قابلیت‌های بیشتر به افزونۀ مادر است.

بعد از افزونۀ ووکامرس، افزونۀ المنتور دارای تعداد زیادی اددان است که هرکدام از آن‌ها، دسترسی‌های بیشتری به این صفحه ساز محبوب وردپرس اضافه می‌کنند. مثلاً ویجت‌ها (عناصر) یا امکاناتی به خود ویرایشگر زندۀ اضافه می‌شود.

انعطاف پذیری بالا برای توسعۀ صفحه ساز

دلیل داشتن افزودنی‌های زیاد برای المنتور که در بالا به آن پرداختیم، همین توسعه پذیری این پلاگین است. تیم برنامه نویسی المنتور به گونه‌ای این افزونه را نوشته‌اند که توسط سایر برنامه‌نویسان یا توسعه دهندگان وردپرس، قابل توسعه و نوشتن اددان اختصاصی برای آن است.

آیا صفحه ساز المنتور بهینه و سریع است؟

بله! خوشبختانه المنتور از جمله صفحه سازهایی است که توسعه دهندگان آن، به صورت منظم در حال به‌روز رسانی و بهبود کدنویسی این صفحه ساز هستند. ممکنه هنوز ایرادات جزئی داشته باشد، اما نسبت به سایر صفحه سازهای وردپرس، المنتور بهینه و سریع‌تر است.

المنتور چیست و چه ویژگی‌های کلیدی دارد؟ 7

المنتور رایگان استفاده کنم یا نسخۀ پولی؟

از پلاگین المنتور دو نسخه وجود دارد! افزونه المنتوری که در مخزن وردپرس قرار گرفته، نسخۀ رایگان آن است. اما بدانید نسخۀ رایگان بسیار محدود شده و قابلیت‌های کلیدی و اساسی نسخۀ پولی را ندارد.

هر دو نسخه توسط سازندۀ اصلی ارائه و توسعه داده می‌شوند. برای استفاده از نسخۀ پرو، نسخۀ رایگان هم باید در کنار آن نصب و فعال شود.

در واقع دو افزونه نصب می‌شوند و المنتور پرو نقش یک مکمل را ایفا می‌کند.

آیا خرید افزونه المنتور پرو نیاز است؟ اگر هنوز با این صفحه ساز کار نکردید و فقط می‌خواهید آن را تست کنید، برای شروع نیازی به خرید المنتور پرو نیست. اما در صورتی، تصمیم گرفتید با آن طراحی وب سایت کنید، المنتور پرو ضروی است! چراکه نسخۀ رایگان همۀ نیازهای یک طراح سایت را برطرف نمی‌کند.

المنتور با کدام افزونه‌های وردپرس سازگار است؟

این صفحه ساز وردپرس با پرکاربردترین و معروف‌ترین افزونه‌های وردپرس سازگار و یکپارچه است. این هم یک مزیت بزرگ برای پلاگین دوست داشتنی المنتور محسوب می‌شود. بدون نگرانی می‌توانید در کنار صفحه ساز المنتور، از افزونه‌های دیگری مانند افزونه سئو، افزونه افزایش امنیت و غیره استفاده کنید.

قابلیت‌های کلیدی المنتور چیست؟

به صورت فهرست وار تنها به برخی از ویژگی‌های کلیدی این افزونه صفحه ساز در زیر پرداختیم. فراموش نکنید، این افزونه امکانات و قابلیت‌های بیشتری دارد.

  1. ویژگی ویرایش زندۀ صفحه: می‌توانید صفحات سایت خود را در حالت زنده و با دیدی واقعی ویرایش کنید یا بسازید! بدون اینکه نیازی به رفرش صفحه یا ذخیرۀ تغییرات باشد.
  2. عناصر یا المان‌های منحصربفرد: المنتور دارای المان‌های متنوع و اختصاصی است که به شما امکان می‌دهد از طریق کشیدن و رها کردن، این المان‌ها (عناصر) صفحات خود را براساس نیازتان سفارشی‌سازی یا طراحی کنید.
  3. دارای الگو یا قالب‌های آماده: افزونه المنتور دارای صدها الگو یا قالب آماده است! این الگوهای آماده نقطۀ شروع خوبی برای طراحی صفحات هستند. اگر تسلط کافی به این افزونه ندارید، استفاده از الگوهای آماده به جای از صفر ساختن یک صفحه، گزینۀ عالی است.
  4. امکان استایل دهی به عناصر صفحه: پلاگین المنتور اجازه می‌دهد که برای هرکدام از عناصر یا همان المان‌هایی که در صفحه قرار داده‌اید، استایل دهی کنید. البته این استایل دهی نیازی به کدنویسی ندارد! با چند کلیک، رنگ‌ها، متن‌ها، پس زمینه‌ها و هرچیزی که فکر می‌کنید، قابل ویرایش و تغییر هستند.
  5. طراحی واکنشگرا – ریسپانسیو: قابلیت ساخت صفحات وب واکنشگرا (Responsive) که به طور خودکار برای انواع دستگاه‌ها بهینه‌سازی می‌شوند از دیگر ویژگی‌های افزونه صفحه ساز وردپرس است. همچنین پلاگین المنتور دارای تنظیم‌هایی برای کنترل و مدیریت حالت واکنشگرایی بخش‌ها و عناصر صفحه در محیط ویرایشگر زنده است.

در کنار این موارد بالا هم، در ابتدا به سایر ویژگی‌های المنتور مانند داشتن افزودنی‌های متنوع برای آن اشاره کردیم. این افزونۀ قدرتمند وردپرس، سرشار از ویژگی و قابلیت است.

المنتور چیست و چه ویژگی‌های کلیدی دارد؟ 9

المنتور فارسی است یا انگلیسی؟

جای نگرانی وجود ندارد، شما می‌توانید از صفحه ساز المنتور برای طراحی وب سایت به زبان‌های مختلف استفاده کنید. خوشبختانه این افزونه به خوبی از زبان فارسی پشتیبانی می‌کند و محیطی کاملاً راستچین شده و سازگار با زبان شیرین فارسی است.

با چه نوع قالب‌های وردپرس کار می‌کند؟

پلاگین المنتور با اکثر قالب‌های وردپرس سازگار است. اما قالب‌هایی که به صورت انحصاری برای المنتور طراحی شده‌اند، می‌توانند بهترین عملکرد را برای وب سایت شما به ارمغان بیاورند. در میان قالب‌های رایگان، می‌توان به قالب Hello Elementor اشاره کرد که در مخزن وردپرس قرار گرفته‌ و توسط خود تیم سازنده المنتور ساخته شده است.

قالب آسترا هم یکی دیگر از قالب‌های بسیار سازگار برای این صفحه ساز است. پوستۀ چندمنظوره آسترا انتخاب خوبی برای طراحی صفحات سایت با المنتور به شمار می‌رود.

المنتور چیست و چه ویژگی‌های کلیدی دارد؟ 11

بهترین افزودنی‌های المنتور کدام‌ها هستند؟

افزودنی‌های زیادی برای افزایش امکانات و قابلیت‌های المنتور وجود دارد، اما انتخاب ممکن است سخت باشد. اما افزونه المنت پک (Element Pack) یکی از بهترین افزودنی‌ها برای این صفحه ساز است.

این افزودنی، می‌تواند ویجت‌های بیشماری را به ویرایشگر المنتور اضافه کند و همچنین ویژگی‌هایی خارج از ویرایشگر المنتور هم به این صفحه ساز محبوب وردپرس اضافه می‌کند.

المنتور چیست و چه ویژگی‌های کلیدی دارد؟ 13

نصب افزونه المنتور از طریق مخزن وردپرس

برای شروع یا تست المنتور، کافیست از طریق پیشخوان وردپرس به منوی افزونه‌ها -> افزودن افزونه تازه بروید و عنوان elementor را در فرم جستجوی سمت چپ صفحه وارد کنید. پس از چند ثانیه، افزونه نمایش داده می‌شود و روی دکمۀ نصب کلیک کنید تا آن را نصب و فعال نمایید.

جمع بندی و نتیجه گیری

در انتهای مقالۀ المنتور چیست باید یادآوری کنیم، در حال حاضر المنتور معروف‌ترین صفحه ساز برای وردپرس است. این صفحه ساز بیشتر از ۵ میلیون نصب (براساس آمار مخزن وردپرس) را به خود اختصاص داده است. همین تعداد نصب و اعتماد بسیاری از افراد، می‌تواند دلیل خوبی برای انتخاب المنتور باشد.

نظر شما در مورد المنتور چیست؟ آیا هنوز سؤالی در مورد آن دارید؟ خوشحال می‌شویم از طریق فرم نظر، دیدگاه خودتان را در مورد آن بنویسید یا دلایل خود را برای انتخاب Elementor به اشتراک بگذارید.

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید

میانگین رتبه ۴.۶ / ۵. تعداد رای: ۹

تصویر تیم تولید محتوای تم فور

تیم تولید محتوای تم فور

هدف ما در تم فور، ارائۀ متفاوت‌ترین آموزش‌ها و خدمات برای جامعۀ وردپرسی ایران است. بدانید که تم فور تحولی نوین در وردپرس فارسی است.

تصویر مجموعۀ تم فور

مجموعۀ تم فور

هدف ما در تم فور، ارائۀ متفاوت‌ترین آموزش‌ها و خدمات برای جامعۀ وردپرسی ایران است. بدانید که تم فور تحولی نوین در وردپرس فارسی است.

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

ارسال یک دیدگاه

برای ارسال دیدگاه، نیاز است که وارد حساب کاربری خود شوید

جدیدترین مطالب

اسکرول به بالا