💥 شروع جشنواره بهاری « 20% تخفیف » روی همۀ محصولات اعمال شده (مهلت محدود!)
آپدیت خودکار ⚡ نصب روی نامحدود سایت
آموزش پیشخوان وردپرس

آموزش پیشخوان وردپرس

در این مقاله به آموزش پیشخوان وردپرس به صورت جامع و به‌روز پرداختیم. اگر به تازگی به دنیای وردپرس ورود پیدا کرده‌اید، اینجا می‌توانید با بخش‌های مختلف داشبورد وردپرس یا همان پیشخوان وردپرس آشنا شوید. با تم فور همراه باشید.

پیش نیاز مطالعۀ این آموزش، نصب وردپرس و دانستن اطلاعاتی در مورد وردپرس است. اگر هنوز نمی‌دانید وردپرس دقیقاً چه امکانات و ویژگی‌های دارد، پیشنهاد می‌کنیم مقالۀ وردپرس چیست را بخوانید.

پیشخوان وردپرس، مهم‌ترین بخش وب سایت‌های وردپرسی به شمار می‌رود، چراکه این پیشخوان محیط مدیریت سایت است. به همین جهت، همۀ بخش‌های مختلف را در ادامۀ آموزش پیشخوان وردپرس معرفی کردیم.

برای شروع کافیست به آدرس ورود پیشخوان وردپرس بروید. آدرس پیش‌فرض وردپرس این گونه است: mydomain.ir/wp-login.php به جای mydomain نام دامنه خود را قرار دهید و اینتر بزنید تا به صفحۀ ورود منتقل شوید.

آموزش پیشخوان وردپرس 1

در صفحۀ ورود، اطلاعات درخواستی مانند آدرس ایمیل یا نام کاربری به همراه رمز عبور را وارد کنید. دکمۀ ورود را بفشارید و اگر چک باکس مرا به خاطر بسپارید را تیک بزنید، برای دفعات بعدی (۳۰ روز) نیازی به وارد کردن مجدد این اطلاعات نیست.

پنل وردپرس چیست؟

منظور از پنل وردپرس همان پیشخوان وردپرس است، در این پنل شما می‌توانید بخش‌های مختلف سایت خود را مدیریت و کنترل کنید. پنل وردپرس مهم‌ترین قسمت سایت‌های وردپرسی است.

آموزش پیشخوان وردپرس 3

آموزش پیشخوان وردپرس

پس از وارد شدن یا در اصطلاح لاگین کردن، با صفحۀ اصلی پیشخوان مواجه می‌شوید. در اینجا میانبرهایی برای دسترسی به سایر بخش‌های مدیریتی وجود دارد. مثلاً اضافه کردن یک برگه یا نوشتۀ جدید، از جمله این میانبرها هستند.

آموزش پیشخوان وردپرس 5

ستون دسترسی پیشخوان وردپرس

در سمت راست صفحه، ستونی با پس زمینه مشکی می‌بینید که شامل منوهایی مانند نوشته‌ها، رسانه، برگه‌ها، دیدگاه‌ها و غیره است. اینجا ابزار کنترلی وردپرس شماست و ستون بسیار مهمی است.

آموزش پیشخوان وردپرس 7

مخفی کردن بنر خوش آمدید وردپرس

برای مخفی کردن بنر خوش آمدید وردپرس به سمت چپ صفحه دقت نمایید و سپس روی گزینۀ ضربدر یا لغو کلیک کنید. همچنین شما می‌توانید با کلیک روی دکمۀ تنظیمات صفحه؛ گزینه‌هایی را در همین صفحۀ اصلی پیشخوان وردپرس مخفی کنید.

آموزش پیشخوان وردپرس 9

حذف و انتقال المان‌های صفحۀ پیشخوان

باکس‌هایی که در داشبورد وردپرس می‌بینید را از بخش تنظیمات صفحه قابل مخفی سازی هستند. مانند باکس فعالیت‌ها، پیش‌نویس‌ها، خوش آمدید و سایر موارد.

آموزش پیشخوان وردپرس 11

چنانچه می‌خواهید این باکس‌های آماری و دسترسی سریع را جابجا کنید، کافیست باکس موردنظر را با ماوس بگیرید و به سمتی می‌خواهید بکشید و رها کنید. به تصاویری که قرار دادیم توجه کنید.

آشنایی با منوهای محیط پیشخوان

همانطور که در ابتدا گفتیم، ستون دسترسی شامل موارد یا منوهایی هستند. با این منوها می‌توانید به قسمت‌های مختلف مدیریتی سایت بروید و کارها یا فعالیت‌های گوناگونی انجام دهید. با ادامۀ آموزش پیشخوان وردپرس همراه باشید.

آموزش پیشخوان وردپرس 13

منوی به‌روز رسانی‌های داشبورد وردپرس

اگر به‌روز رسانی یا همان آپدیت برای خود وردپرس منتشر شود، با مراجعه به این صفحه امکان آپدیت کردن دستی (یعنی با نظارت و کنترل خودتان) در دسترس است. ضمناً از همین صفحه، می‌توانید افزونه و قالب‌هایی که نصب کردید را آپدیت کنید.

آموزش پیشخوان وردپرس 15

منوی نوشته‌ها در پیشخوان

از منوی نوشته‌ها می‌توانید لیست نوشته‌ها یا همان مطالبی که در سایت منتشر کردید را مشاهده و مدیریت کنید. اینجا می‌توان آن‌ها را ویرایش یا حذف کرد یا یک نوشتۀ جدید به سایت اضافه کرد.

آموزش پیشخوان وردپرس 17

منوی کتابخانۀ رسانه

در منوی کتابخانۀ رسانه، فایل‌های سایت مانند عکس‌ها، ویدیوها قابل مشاهده و مدیریت کنید. همچنین از طریق همین منو یا با رفتن به منوی افزودن پروندۀ رسانۀ جدید می‌توان یک فایل جدید آپلود نمود.

آموزش پیشخوان وردپرس 19

منوی برگه‌ها یا صفحه‌ها

اگر می‌خواهید یک صفحه جدید به سایت خود اضافه کنید، باید از اینجا اقدام کنید. صفحه با نوشته متفاوت است! مثلاً صفحۀ تماس باما، صفحۀ درباره ما و سایر صفحه‌ها از این قسمت باید ایجاد شوند.

آموزش پیشخوان وردپرس 21

منوی دیدگاه‌ها یا نظرات

هر دیدگاه یا نظری برای نوشته‌ها، محصولات سایت شما توسط کاربران ثبت می‌شود، از این منو قابل نظارت هستند. آن‌ها را می‌توانید حذف، ویرایش یا تایید کنید. در بالای این صفحه نواری وجود دارد که می‌شود نظرات را براساس وضعیت‌های خاص فیلتر کرد.

آموزش پیشخوان وردپرس 23

منوی نمایش یا ظاهر سایت

یکی از مهم‌ترین بخش‌های پشخوان که در اینجای آموزش پیشخوان وردپرس به آن رسیدیم، همین منوی نمایش است. اینجا محیط قالب سایت است، در واقع می‌توانید قالبی به سایت اضافه، فعال یا غیرفعال کنید.

آموزش پیشخوان وردپرس 25

حالت طراحی جدید در وردپرس ۶.۰ به بالا

در نسخه‌های جدید وردپرس، اگر از قالب‌های پیش‌فرض خود وردپرس استفاده کنید (که ساده هستند) به جای زیرمنوی شخصی سازی یا سفارشی سازی در منوی ظاهر، با زیرمنوی ویرایشگر مواجه خواهید شد. ضمناً زیرمنوی ویرایشگر پرونده پوسته و افزونه به منوی ابزارها می‌رود.

آموزش پیشخوان وردپرس 27

اگر از قالب‌های پیش‌فرض وردپرس استفاده نکنید، منوی نمایش مانند تصویر بالا خواهد بود.

آموزش پیشخوان وردپرس 29

منوی افزونه‌های وب سایت

منوی افزونه‌ها، مهم‌ترین و کاربردی‌ترین بخش پیشخوان وردپرس است! چراکه به دفعات زیاد به این قسمت خواهید آمد تا یک افزونه جدید را اضافه و فعال کنید یا افزونه مدنظرتان را غیرفعال نمایید.

آموزش پیشخوان وردپرس 31

در بالای منوی افزونه‌ها، دکمۀ افزودن افزونه تازه دیده می‌شود. روی آن کلیک کنید تا به صفحۀ مخزن وردپرس داخلی سایت خود هدایت شود.

در این صفحه، می‌توانید افزونه‌های رایگان مخزن وردپرس را ببینید و هرکدام که را نیاز دارید را نصب و فعال کنید.

آموزش پیشخوان وردپرس 33

همچنین اگر افزونه وردپرسی را خریداری کردید یا از جایی خارج از مخزن وردپرس دانلود کنید، کافیست فایل zip آن را در قسمت بارگذاری افزونه آپلود نمایید.

آموزش پیشخوان وردپرس 35

منوی مدیریت کاربران سایت

در این صفحه، تمام کاربرانی که در سایت شما ثبت نام کردند در قالب یک لیست نمایش داده می‌شود. اگر روی هرکدام کلیک کنید، می‌توانید جزئیات هر کاربر را ببینید یا اطلاعات آن ویرایش کنید.

آموزش پیشخوان وردپرس 37

در صورتی می‌خواهید به صورت دستی (یعنی توسط خودتان) یک کاربر جدید اضافه کنید، در زیرمنوی افزودن کاربر تازه، این امکان برای مدیریت فراهم است.

آموزش پیشخوان وردپرس 39

در زیرمنوی شناسنامه هم، اطلاعات حساب شما (مدیر سایت) قرار گرفته و امکان بررسی و تغییر اطلاعات هم وجود دارد و در دسترس است.

آموزش پیشخوان وردپرس 41

منوی ابزارهای پیشخوان وردپرس

خوشحال هستیم تا اینجای آموزش پیشخوان وردپرس با وب سایت تم فور همراه بودید. به منوی ابزارها رسیدیم، ابزارهای کاربردی در این قسمت قرار گرفته است. با بررسی آن‌ها، بیشتر با این محیط آشنا می‌شوید.

آموزش پیشخوان وردپرس 43

منوی وضعیت سلامت سایت

وضعیت سلامت وردپرس بخش مهمی است، چراکه ما می‌توانید از وضعیت سایت وردپرسی خود (از نظر عملکرد، نیازمندی‌های هاست و سرور) آگاه شویم.

آموزش پیشخوان وردپرس 45

در همین قسمت (منوی وضعیت سلامت) می‌توانید نسخه PHP هاست و سایر اطلاعات مربوط به سرور و وردپرس خود را ببینید.

منوی ابزارک‌ها یا ویجت‌ها

منوی ابزارک‌ها، برای اضافه کردن و مدیریت ابزارک‌های موجود در صفحه است. مثلاً در پایین صفحه، در سمت راست و چپ صفحه می‌توانید یک بلوک/بخش برای نمایش اطلاعاتی مانند مطالب جدید، دیدگاه‌ها بگذارید.

آموزش پیشخوان وردپرس 47

البته ناگفته نماند، بعدها با صفحه سازهای وردپرس آشنا شوید، قسمت ابزارک‌ها ممکن است کاربردش را از دست بدهد و تمام طراحی سایت خودتان را با صفحه ساز انجام دهید.

آموزش پیشخوان وردپرس 49

منوی مدیریت فهرست‌ها

در این صفحه، امکان اضافه کردن منو به سایت در دسترس مدیر است. شما به عنوان مدیر می‌توانید یک منو به سایت خود به همراه زیر منوهای مختلف اضافه کنید.

تنظیمات سایت در پیشخوان وردپرس

در این قسمت از آموزش پیشخوان وردپرس به تنظیمات سایت رسیدید. در این صفحه، در ابتدای راه اندازی سایت نیاز است تنظیماتی را انجام دهید. مثلاً نام سایت خود را درج کنید، توضیحی کوتاه در مورد آن بنویسید (کمتر از ۷۰ کلمه) و سایر تنظیم‌های دیگر سایت در همین بخش است.

آموزش پیشخوان وردپرس 51

اگر نیاز است کاربران بتوانند در سایت شما عضو شوند یا ثبت نام را مجاز کنید، گزینۀ عضویت را باید در همین صفحه تیک بزنید و تنظیمات را ذخیره کنید.

تنظیمات نوشتن داشبورد وردپرس

مدیریت سایت می‌تواند در تنظیمات نوشتن داشبورد وردپرس، دستۀ پیش‌فرض نوشته‌ها را مشخص کنید یا ساختار پیش‌فرض نوشته را انتخاب کنید. نیازی انجام تغییر این بخش نیست، مگر نیاز داشته باشید.

آموزش پیشخوان وردپرس 53

تنظیمات خواندن در داشبورد وردپرس

صفحۀ تنظیمات خواندن، بخش مهمی در مقالۀ آموزش پیشخوان وردپرس به شمار می‌رود. زیرا در این صفحه امکان تنظیم صفحۀ خانه یا صفحۀ اصلی سایت وجود دارد. می‌توان صفحۀ اصلی سایت را مشخص کرد یا تعداد نوشته‌ها برای نمایش در صفحۀ وبلاگ را تعیین کرد.

آموزش پیشخوان وردپرس 55

تنظیمات رسانه وردپرس

هنگامی که یک تصویر – عکس را در سایت خود آپلود کنید، وردپرس آن را برش می‌دهد و نسخه‌هایی از همان تصویر را با اندازه‌های مختلف می‌سازد. بهتر است گزینۀ بریدن تصاویر بندانگشتی را غیرفعال کنید.

به صورت کلی، اگر قبل از آپلود تصویر، آن را در فتوشاپ به اندازه مناسب تغییر دهید بهتر و اصولی است تا اینکه اجازه دهید وردپرس از همان تصویر چندین نسخه بسازد. در نتیجۀ فضای هاست را سریع‌تر پر شود.

آموزش پیشخوان وردپرس 57

تنظیمات پیوندهای یکتای وردپرس

شما می‌توانید در اینجا، ساختار نوشته‌ها، برگه‌ها و محصولات سایت را در URL تعیین کنید. بهتر است گزینۀ ساختار پیوندها را روی «نام نوشته» قرار دهید.

از ساختار ساده یا همان به صورت پارامتری (مثلاً ?p=123) استفاده نکنید! این ساختار از نظر SEO هم مناسب نیست و هم برخی از قالب و افزونه‌ها با این ساختار سازگار نیستند.

آموزش پیشخوان وردپرس 59

نوار مدیریت پیشخوان وردپرس

در انتها، اگر به بالای پیشخوان وردپرس‌تان توجه کنید، یک نوار مدیریت می‌بینید. ماوس را روی آیکون تازه قرار دهید تا منوهای دسترسی سریع ظاهر شوند. اگر روی هرکدام کلیک کنید، سریع به محیط ایجاد آن هدایت می‌شوید.

آموزش پیشخوان وردپرس 61

مثلاً اگر روی گزینۀ نوشته کلیک کنید، به محیط ویرایشگر نوشته برای ایجاد – ساخت یک نوشته می‌روید.

محیط سفارشی سازی سایت

این مورد در زیر منوی نمایش قرار دارد اما با مشاهده صفحات سایت در منوی مدیریت هم می‌توانید گزینۀ سفارشی سازی را ببینید.

آموزش پیشخوان وردپرس 63

در محیط سفارشی سازی، می‌توان بخش‌های مختلف سایت را شخصی سازی کرد. مثلاً لوگو باید سایت و سایر گزینه‌ها را به دلخواه تنظیم و سفارشی کرد.

جمع بندی آموزش پیشخوان وردپرس

امیدواریم این آموزش جامع پیشخوان وردپرس براتون مفیده بوده باشه و توانسته باشید با بخش‌های مختلف داشبورد وردپرس آشنا شوید.

نظر شما در مورد آموزش پیشخوان وردپرس چیست؟ خوشحال می‌شویم که نظر خود را ثبت کنید یا یک امتیاز به این مقاله بدهید. موفق باشید.

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید

میانگین رتبه ۵ / ۵. تعداد رای: ۳

ارسال یک دیدگاه

برای ارسال دیدگاه، نیاز است که وارد حساب کاربری خود شوید

جدیدترین مطالب

اسکرول به بالا