طراحی سایت و قالب

باید بدانید که تا چند سال دیگر، هر فروشگاهی، موسسه‌ای، شرکتی یا کسب و کار دیگری حداقل نیاز به یک وب‌سایت خواهد داشت! وب‌سایت‌ها راه‌کار بسیاری مناسبی برای کسب درآمد سریع‌تر هستند. وب‌سایت‌ها همانند کانال‌های تلگرام اند اما با گستردگی و کارایی بیشتر نسبت به این کانل‌ها هستند. وب‌سایت به مکانی در اینترنت گفته‌ می‌شود که یک صفحه یا چندین صفحه را در خود جا داده است. به طور کامل‌تر به مجموعه‌ای از صفحات در اینترنت که متعلق به یک دامنه (آدرس) خاص هستند وب‌سایت گفته می‌شود.

طراحی‌وب سایت به طور کلی چیست؟

وب‌سایت‌ها همانند بالا که اشاره کردیم مانند کانال‌های تلگرام می‌توان در آن‌ها از المان‌های تصویری، صوتی و حتی بسیار پیچیده مانند قالب و برنامه‌نویسی برای تولید صفحات پویا و قابل رویت در اینترنت و مرورگر هستند استفاده کرد. وب‌سایت‌های امروزی به گونه‌ای طراحی می‌شوند که می‌توان تقریباً با آن هر ایده‌ای را پیاده کرد اینجاست که گستردگی و تفاوت وب‌سایت با شبکه‌های اجتماعی نمایان می‌شود. در شبکه‌های اجتماعی شما فقط یک صفحه با امکاناتی بسیار محدودی را در اختیار دارید اما در وب‌سایت این گونه نیست!

وب‌سایت‌ها براساس زبان‌های برنامه‌نویسی HTML,CSS, PHP, ASP.net, Ruby, Perl پیاده‌سازی و طراحی‌ می‌شوند. این زبان‌های برنامه‌نویسی نامبرده شده از معروف‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی تحت وب در سرتاسر جهان هستند. بیشتر وب‌سایت‌های پویا براساس دو زبان معروف PHP و ASP.net هستند.

برای داشتن یک وب‌سایت باید از کجا شروع کنیم؟

اگر تصمیم گرفته‌اید وب‌سایت داشته باشید حالا فرق نمی‌کند چه نوع وب‌سایت یا برای چه کسب و کاری باشد باید ابتدا به نکاتی توجه کنید و همه آن‌ها را در نظر بگیرید. این نکات این‌ها هستند:

  • وب‌سایت برای من چه سودی خواهد داشت؟
  • وب‌سایت می‌تواند چه خدماتی را ارائه کند؟
  • آیا من وقت کافی برای مدیریت وب‌سایت را دارم؟
  • چه میزان می‌توانم هزینه کنیم؟ بودجه من کفاف ‌آن‌چیزی که می‌خواهم را می‌دهد؟
  • آیا در وب‌سایت من، می‌توان ایده‌ام را پیاده‌سازی کرد؟
  • آیا محتوا و تصاویر و اطلاعات لازم برای وب‌سایت من موجود است؟
  • آیا وب‌سایت من چقد می‌تواند در افزایش فروش محصولات یا در رونق کسب‌وکار من موثر باشد؟

برای یافتن پاسخ‌های منطقی ابتدا همه این سؤالات را بررسی کنید و تصمیم‌نهایی خود را برای شروع کسب‌وکار آنلاین یا شروع فعالیت مجازی بگیرید. این‌ها بخشی از سؤالاتی هستند که شما باید پیش‌از هر کاری به آن‌ها پاسخ دهید.

طراحی سایت و قالب باهم چه‌ تفاوتی دارند؟

این دو بسیار جدا از یک‌دیگر هستند چرا که شما مرحله طراحی‌وبسایت را پشت سر گذاشته‌اید و حال از ظاهر و بخش (فرانت‌اند) وب‌سایت خود راضی نیستید و به همین دلیل می‌خواهید جان تازه‌ای به‌ آن بدهید. مهم نیست که از چه سیستم مدیریت محتوای CMS یا چه سیستم‌ اختصاصی استفاده می‌کنید.

طراحی‌ قالب‌ها به دو صورت اختصاصی و نیمه اختصاصی هستند. حتماً می‌گوید تفاوت‌ این دو چیست؟ در طراحی اختصاصی همه‌چیز از صفر تا صد صورت می‌پذیرید اما در طراحی نیمه اختصاصی، شما یک قالب آماده در نظر دارید می‌خواهید چیزهای که تمایل دارید به آن اضافه کنید و به نوعی آن را کاملاً شخصی‌سازی کنید. طراحی نیمه اختصاصی چند مزیت دارید، مزیت اول: صرفه‌جویی در زمان؛ مزیت دوم: قابلیت‌ها و ویژگی‌های از پیش آماده هستند. منظور از قابلیت‌های آماده اینست که قالب‌های آماده تقریباً ۹۰% از امکانات مورد نیاز را در خود جای داده‌اند.

منظور از داینامیک و استاتیک چیست؟

قطعاً اولین باری نیست که به تم‌فور مراجعه می‌کنید و پیش‌از این به وب‌سایت‌های دیگر هم مراجعه کرده‌اید و با عناوین داینامیک و استاتیک آشنا شده‌اید. تفاوت کلی این دو نوع طراحی اینست که در طراحی استاتیک، همه چیز به صورت دستی ادیت و ذخیره می‌شود.

این نوع طراحی دقیقاً مانند تلویزیون قدیمی با یک تلویزیون امروزی است! مثلاً در قدیم برای تعویض کانال، باید بلند می‌شدیم و خود را به دکمه‌های تلویزیون می‌رساندیم که کانال را تعویض کنیم، اما در تلویزیون‌های امروزی چنین نیست! می‌توانیم با یک کنترل کوچک از چند متری نیز کانال خود را تعویض کنیم یا حتی با وجود حافظه این نوع تلویزیون‌ها برنامه‌های موردعلاقه خود را ذخیره کنیم! البته این گوشه‌ای از تفاوت‌ها است. در طراحی داینامیک، همه چیز را می‌توان انجام داد بدون اذیت شدن بابت تغییرکدها، تصویرها و غیره. در طراحی داینامیک، وب‌سایت از یک پایگاه داده و یک سیستم مدیریت محتوا بهره‌مند است و این ویژگی به‌قدری مهم است که اصلاً قابل قیاس با طراحی‌ استاتیک نیست. وب‌سایت‌های استاتیک دیگر در اینترنت منسوخ شده‌اند و هیچ‌گاه به مانند وب‌سایت‌های پویا (داینامیک) در موتورهای جستجو مورد اهمیت قرار نمی‌گیرند.

وب‌سایت من ریسپانسیو خواهد بود؟

اگر یکی از سؤال‌هایتان در مورد طراحی ریسپانسیو یا واکنش‌گرا است است باید بگویم در طراحی‌های وب امروزی، واکنش‌گرا بودن وب‌سایت‌ها یک اصول و یک استاندارد است که باید وب‌سایت از آن برخوردار باشد. وب‌سایت‌ها به لطف قالب‌های واکنش‌گرا این استاندارد جهانی را خواهند داشت و تم‌فور تمامی این استاندارد‌ها از جمله ریسپانسیو را رعایت می‌کند. طراحی واکنش‌گرا یک روش طراحی در دنیای وب است که هدف آن نمایش مطلوب صفحه سایت در طیف گسترده‌ای از دستگاه‌های تلفن همراه یا نمایش‌گر‌های دسکتاپ است.

تخصص ما راه‌اندازی فروشگاه‌های اینترنتی آنلاین است!

برخی از نمونه‌کارها در این زمینه

اگر می‌خواهید همین‌ امروز استارت راه‌اندازی ایده (وب‌سایت) خود را بزنید فرم زیر را پر کنید تا باشما تماس بگیریم.